Можно ли ловить рыбу в арендуемом водоёме?

Ваш вопрос - наш ответ

У мяне засталіся чэкі “Маёмасць”, ці магу я выкарыстаць іх на пагашэнне запазычанасці па аплаце кватэры, каб дапамагчы дзецям?

В.Ждановіч,

вёска Матырына.

Адказвае галоўны юрысконсульт райвыканкама Д.М.Закрэўскі.

– Не. Чэкі “Маёмасць” вы можаце толькі абмяняць на акцыі прадпрыемстваў, стаць акцыянерамі і пры спрыяльных абставінах – атрымліваць дывідэнды.

 

Адказвае начальнік раённай інспекцыі прыродных рэсурсаў і аховы навакольнага асяроддзя В.Р.Кісель.

– Пры перадачы возера ў арэнду ўлічваецца меркаванне мясцовых жыхароў. І на вадаёмах побач з месцам пражывання ім дазваляецца лавіць рыбу бясплатна, безумоўна, у межах дазволенага – з захаваннем законных тэрмінаў і прылад. І пры заключэнні дагавораў з арандатарамі ўказваюцца канкрэтныя вёскі, жыхароў якіх гэта датычыцца. Дагавор з Ю.Нічыпарам заключаўся ў 2006 годзе і ўказанне на канкрэтныя вёскі ў ім адсутнічае. Таму гэта пытанне будзе рашацца.

Усё жыццё жывём у Рагуцкіх, пастаянна лавілі рыбу на возеры Звонь за вёскай. Ці мае права арандатар возера, канкрэтна фермер Ю.Нічыпар, забараняць мясцовым жыхарам лоўлю рыбы?



4 комментария по теме “Можно ли ловить рыбу в арендуемом водоёме?

  1. И вообще много вопросов есть к арендаторам: например, озеро Матырино, рыбы там очень мало стало почему-то (вопрос — почему?). Я за день рыбалки поймал всего 700г мелких ершей для кота, а заплатил 10000руб. Спрашивается — за что? Конкретные цифры и факты зарыбления водоема, сколько тонн малька выпущено в озеро, договора с рыб.хозяйствами на зарыбление водоема и т.д. — хотелось бы в газете увидеть конкретный отчет о проделанной работе. А то, что до него выросло, было выловлено сетями самим арендатором и продано на рынке.

  2. А пенсионерам можно было бы дать возможность рыбачить бесплатно.

  3. Я снова о наболевшем… Конечно же о рыбалке, т.к. очень уж люблю это увлекательнейшее занятие. Рвут душу мне, да и многим моим знакомым и друзьям … арендаторы озер. Взносы, которые мы должны платить и платим им, заметьте, за сутки — 10 000руб. Но сутками никто рыбу не ловит, поэтому разумно было бы разделить эту сумму на 24 часа и брать почасовую плату за это удовольствие, т.е. 10000: 24=416руб. Округлим, так уж и быть, получаем приблизительно 500руб. за час рыбалки. Нормально, да? Но тут все сводится к тому, что арендаторы не желают днями пропадать на водоемах — проехались по озерам, дань собрали и свободны. Но, дорогие мои, это ваша работа, вы за это берете деньги, так что будьте добры соблюдать режим работы вашей «торговой точки», (а озера для них таковыми и являются). Или я чего-то не понимаю?

  4. Спасибо за сообщения, над вашими вопросами работаем, ответы будут и в газете, и на сайте.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *