Успех Лёши Радевича на литературном конкурсе

Наши дети

У лістападзе мінулага года рэспубліканскае грамадскае аб’яднанне “Беларускі дзіцячы фонд” абвясціў аб правядзенні рэспубліканскага літаратурнага конкурсу “Дзеці пішуць для дзяцей”. Яго мэта – падтрымка юных талентаў у галіне паэзіі, прозы, публіцыстыкі, прыцягненне ўвагі дарослых да праяўлення ўнутранай пазіцыі дзяцей, іх поглядаў і адносін да навакольнага свету.
На конкурс з усёй рэспублікі паступіла больш шасцісот работ. У складзе журы былі вядомыя пісьменнікі, журналісты: прадстаўнікі Беларускага радыё і “Народнай газеты”. Старшыня журы – пісьменнік, старшыня праўлення Беларускага дзіцячага фонду У.С.Ліпскі.
Члены журы ўважліва вывучылі творчасць прэтэндэнтаў на перамогу ў конкурсе і ацанілі яе.
Работа вучня Ушацкай школы Аляксея Радзевіча заняла першае месца ў намінацыі “Проза”. Ён напісаў эсэ “Шчасцю трэба вучыцца”.
Неабходна сказаць, што гэты хлопец па медыцынскіх паказаннях займаецца на даму, па выніках шостага класа з’яўляецца выдатнікам вучобы. Яго здымак размешчаны на стэндзе “Гонар школы”. Пачынаючы з пятага класа, ён рэгулярна і паспяхова прымае ўдзел у круглагадовых прадметных алімпіядах “Жураўлік”, “Буслік”, “Інфамышка”. Аляксей асвойвае персанальны камп’ютар, сваю будучыню звязвае з інфармацыйнымі тэхналогіямі, якія даюць магчымасць без перашкод наладжваць сувязі і атрымліваць розную інфармацыю праз Інтэрнэт.
Хочацца павіншаваць юнага пераможцу, у якога, дарэчы, сёння дзень нараджэння, і пажадаць яму далейшых творчых поспехаў і перамог. 

***

«Счастью надо учиться»

Рано или поздно большинство людей, наверное, задумываются над вопросом: а для чего я появился на свет? Вот и я подумал: а правда – для чего? В книгах пишут, что человек рождается для счастья. Тогда что же такое – счастье?
Смотрю в окно своей комнаты на школьный стадион. Там мальчишки гоняют мяч. Они что-то кричат, машут руками, о чем-то спорят. Потом разбегаются по домам. Дома, наверное, ужинают, смотрят телевизор, ложатся спать. И вряд ли думают, что они счастливы.
Совсем недавно я жутко им завидовал, ведь не то что бегать, ходить не могу без посторонней помощи. А однажды подумал: вот скоро эти мальчишки вырастут и так же, как теперь бегают за мячом, будут делать какие-то другие, взрослые дела, десятки всяких дел. И в конце дня снова будут засыпать, не успев, как в детстве, осознать своего счастья от того, что они могут видеть, слышать, ходить, трудиться.
У меня много свободного времени, поэтому я люблю думать. Не мечтать, а именно думать. Мечта – это как сказка, из области нереального. А я ведь реальный человек, которому надо жить в реальном мире. И очень хочется найти в этом мире свое место. И как-то я подумал: если можно научиться языкам и математике, водить машину и вязать салфетки, то почему нельзя научиться быть счастливым? Правда, нет таких учебников и пособий, но можно ведь учиться у людей: у слепого поэта, у оглохшего композитора, у безрукого художника… Можно учиться у мудрых книг, у природы, по большому счету – у всего, что нас окружает. И вдруг я открою свою формулу счастья! Может быть, счастье – это хотеть жить, а жить – это постоянно учиться счастью?



Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *